GK Steak House - шаблон joomla Mp3

خرما مضافتی بم

خرما مضافتی بم

 

 

خرما مضافتی بم

خرمای مضافتی بم منسوب به خرمای شهرستان بم یکی از محصولات خرمای ایران می‌باشد. این نوع خرما با توجه به رطوبت بالا به عنوان خشکبار محسوب نشده و شرایط نگهداری ان در دمای بین -۵ تا ۵ درجه سانتی گراد می‌باشد

خرمای مضافتی بم  پوست مشکی ، براق، نازک و صافی دارد. پوست رطب مضافتی بم به راحتی قابل جدا شدن است. خرمای مضافتی بم شیره زیادی دارد. برای تشخیص نوع مرغوب این خرما به این شکل عمل کنید که هرچه میزان شیره یک خرما بیشتر است کیفیت و درجه ی آن خرمای مضافتی بم هم بیشتر است. وزن هر جعبه ی خرمای مضافتی بم به دلیل شیره ی زیاد آن بیش از 10 کیلو گرم می باشد.

خرمای مضافتی بم  به دلیل وجود پتاسیم زیاد برای درمان اسهال مفید است. نکته ای که هنگام استفاده از خرما باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید قبل از مصرف به خوبی شسته شوند. زیرا به دلیل وجود شیره که روی پوست قرار می گیرد چسبناک شده و هر نوع آلودگی را به خود جذب می کند.

تفاوت رطب با خرما چیست؟ خرما چهار مرحله را طی می کند تا کاملا رسیده شود. مرحله سوم را رطب می نامند که در این مرحله رطوبت محصول بیشتر و قند آن کمتر می باشد

 


 

 از برداشت تا فروش خرمای مضافتی بم

. برداشت برداشت محصول از سوی کارگران مرد و در سبدهایی که با برگ درخت خرما بافته شده است، به صورت سنتی انجام میگیرد. محصول نیز در زیر درخت به وسیله کارگران زن یا مرد جمع آوری می شود. در هنگام جمع آوری، محصول خرما را در صندوقچه هایی از جنس پلاستیک و دارای منافذ تهویه به سردخانه ها حمل می کنند.

حمل و نقل 80 درصد خرمای مضافتی تولیدی، به وسیله کامیون یا وانت به سردخانه های موجود در شهرستان بم برده می شود. مشکل عمده در این مرحله گرانی هزینه های حمل، ضایعات هنگام حمل محصول، بسته بندی نکردن، بارگیری و تخلیه مناسب خرماست.

  بسته بندی خرما یکی از خدمات مهم بازاریابی خرما به شمار می آید. این مرحله به طور معمول در سردخانه ها و به وسیله نیروی کار زن انجام می گیرد. اندازه بسته ها از 250 گرم تا یک کیلوگرم متغییر است. بسته بندیها از گوناگونی شکل و رنگ نیز برخوردارند. بسته به اینکه خرما صادر شود یا به مصرف داخلی برسد. اندازه، شکل، جنس بسته بندیها با یکدیگر تفاوت دارد. که انواع خرمای صادراتی به طور معمول مرغوبتر است. مشگل عمده گرانی هزینه بسته ها نبود کارخانه های بهداشتی به همراه اصول درست بسته بندی و استاندارد در منطقه است.

  انبارداری خرما

سردخانه داران به طور معمول به مدت 9 ماه خرما را نگهداری میکنند و در زمانهای مختلف محصول را به بهترین خریدار می فروشند. سردخانه های مورد مطالعه حالت نیمه پیشرفته داشته اند. همچنین دارای سقفهای ایرانیتی، اتاقهای سیمانی، وسایل تهویه و سردکننده، اتاقهای مجهز به گاز متیل برمید برای ضدعفونی. سالن بسته بندی و شستشوی محصول خرما بودند.

رعایت نکردن اصول بهداشتی و نداشتن گنجایش مناسب در سردخانه های مورد مطالعه از مشکلات عمده به شمار می آید.

 درجه بندی و استاندارد در سردخانه ها

درجه بندی خرما به شیوه سنتی و بر اساس درشتی، شفافیت و رنگ میوه خرما انجام میگیرد. مشکل عمده در این بخش درجه بندی نشدن اصولی و نبود یک اداره استاندارد در سطح شهرستان بم است. زیرا وجود این اداره از هدر رفتن وقت صادرکنندگان و پایین آمدن کیفیت محصول صادراتی می کاهد.

 تبدیل در مورد فرآورده هایی که می توان به شکل جنبی از خرما بدست آورد.

عسل خرما، شیره و شهد خرما، قند مایع، شکر کریستال، الکل صنعتی، نئوپان، شیرینی، شکلات و موارد دیگر را می توان نام برد که اهمیت فراوانی نیز دارند. اگر در منطقه صنایع تبدیلی با ساخت کارخانه و به حالت رسمی پدید می¬آمد. افزون بر اشتغال زایی در این منطقه محروم، ارزآوری فراوانی را نیز با خود به همرا می آورد. مشکل اساسی در این مرحله نبود هرگونه صنعت تبدیل به شکل پیشرفته در منطقه مورد مطالعه است و تنا در برخی از خانه ها این فرآورده های جنبی خرما به شیوه سنتی تهیه می شود. در جدول زیر مقایسه ای میان درصد قند محصول. چغندرقند، نیشکر و خرما انجام گرفته استکه بر پایه آن، خرما با توجه به میزان محصول تولیدی، بیشترین درصد و عیار قند را دارد که این موضوع به نوبه خود دارای اهمیت است

 

مقایسه درصد قند، میزان محصول و تولید شکر در هکتار

نوع محصول

درصد قند

میزان محصول در هکتار (تن)

تولید شکر در هکتار(تن)

چغندرقند

17

30

5100

نیشکر

10

70

700

خرما

60

12

7200

 

صادرات خرما

رطب مضافتی بم

.

 

موبایل: 09900548412, 09132896373        

03138597076   تلفن:   03138553650          

آدرس: اصفهان ،شهرک صنعتی سروش، بلوار بوستان غربی، انتهای بلوار ، پ١٨
صنايع بسته بندی و توليدی خرمای گيلدا

ایمیل:export@gildadate.com

 

فروش عمده خرما / خرما عمده ای